Główne korzyści dysku SSD to szybkość i wydajność

Korzyści związane z dyskami SSD są liczne. Pamięć typu flash jest siłą napędową szybkiego wzrostu przechowywania danych, a dyski SSD są najpopularniejszymi nośnikami pamięci flash NAND. NAND nie ogranicza się do nośników SSD, architektura komórki pamięci znajduje się na płytkach drukowanych, które mogą być umieszczone na dyskach SSD lub osadzone bezpośrednio w serwerze lub innym urządzeniu.

Mimo to większość pamięci flash NAND jest dostarczana przez dyski półprzewodnikowe w macierzach pamięci, które stanowią rdzeń pamięci flash. Terminów flash i SSD nie można również zamieniać. Pamięć flash NAND jest rodzajem nieulotnej pamięci, w której krzemowe układy pamięci trwale przechowują dane z lub bez zewnętrznego źródła zasilania. A dyski SSD nie są ograniczone do pamięci flash NAND. Zawierają także technologie pamięci, takie jak pamięć RAM. W centrum danych dyski SSD są odpowiedzią na obciążenia, których wydajność spadła w przypadku macierzy dyskowych HDD i podsystemów pamięci serwera. Wraz z rozwojem dysków hybrydowych i all-flash pamięć SSD obsługuje intensywne obciążenia przy bardzo wysokiej wydajności.

Dodatkową zaletą dysków SSD jest niskie zużycie energii, które pomaga centrom danych kontrolować elementy budżetu energetycznego. Dysk SSD to urządzenie pamięci masowej bez ruchomych części mechanicznych, w którym znajduje się pamięć flash i kontrolery. Dyski SSD mają te same zewnętrzne wymiary, co dyski HDD, ponieważ są sprzedawane jako zamienniki dla dysków twardych. Korzystanie z tej samej formy nie wymaga gruntownej przebudowy macierzy pamięci. Ponieważ dyski SSD nie zawierają ruchomych części, działają znacznie ciszej, cieszą się szybszym czasem dostępu do danych i niższym zużyciem energii w porównaniu z dyskami twardymi. Dzięki lepszym osiągnięciom w zakresie niezawodności dyski SSD są trwałe, szybkie i niezawodne. Dysk SSD nie tylko mieści połączone ze sobą komórki pamięci i płytki drukowane, ale także dodaje warstwę elektroniki za pomocą kontrolera flash. Po architekturach jednopoziomowej komórki (SLC) z jednym bitem na komórkę szybko opracowano konstrukcje wielopoziomowej komórki (MLC) i trójpoziomowej komórki (TLC).

Ale gdy komórki nadal się kurczyły, utrzymanie wytrzymałości stało się trudniejsze, wzrost wydajności zaczął zwalniać, a perspektywy na dalsze zyski wydawały się złe. Ale potem flash przesunął się z dwóch wymiarów na trzy. 3D NAND pionowych układów pamięci flash NAND (V-NAND) układa warstwy komórek pionowo, umożliwiając ogromne skoki gęstości, niższe zużycie energii, krótszy czas odczytu / zapisu i większą wytrzymałość. Ale 3D NAND nie jest jedynym obszarem innowacji dysków SSD. To umożliwia zapisywanie danych w mniejszych rozmiarach oraz usprawnia szybsze i bardziej wydajne procesy odczytu / zapisu. Ta technologia pamięci ma być dziesięciokrotnie gęstsza i do 1000 razy szybsza niż konwencjonalna pamięć flash. W ciągu ostatniej dekady ceny chipów flash spadały średnio o około 30% rocznie w ciągu ostatnich kilku lat. Niezależnie od dalszych innowacji, dyski SSD dla przedsiębiorstw pochłaniają większość pamięci masowej.

Niektórzy uważają, że jedynym realistycznym obszarem pozostałym do przechowywania bez pamięci flash jest archiwizacja. Podobna trajektoria występuje między adaptacją dysków SSD w przedsiębiorstwie a wirtualizacją serwerów. Tak jak lata temu wirtualizacja serwerów osiągnęła punkt krytyczny, w którym administratorzy musieli uzasadnić, dlaczego nie zamierzają wirtualizować określonego obciążenia, tak samo wdrażanie dysków twardych do przechowywania danych w przedsiębiorstwach staje się coraz trudniejsze do wyjaśnienia. W przypadku normalnego użytkowania wysokie czasy dostępu podczas pisania nie mają negatywnego wpływu. Większość danych jest nadal odczytywana z pamięci. Dostęp do zapisu występuje znacznie rzadziej. Na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-intel można znaleźć dyski SSD o różnych pojemnościach.