Chwasty w uprawie buraka cukrowego

Hodowla buraka cukrowego może być zagrożona występowaniem chwastów, które będą konkurowały z wczesnymi burakami o wodę, składniki mineralne zawarte w glebie.

Dlatego warto stosować różnego rodzaju opryski, mogą być to skuteczne herbicydy selektywne, które będą działały na określone rodzaje chwastów. W uprawach buraka cukrowego występuje wiele gatunków chwastów, mogą być to chwasty takie jak komosa biała, przytulia czepna, ostrzeń polny czy chwastnica jednostronna.

Chwasty w uprawie buraka cukrowego

Jakie chwasty najczęściej występują w hodowli buraka?

Chwastnica jednostronna jest rośliną, która może wyrosnąć do wysokości 100 cm, wówczas może skutecznie zasłaniać promienie słoneczne, konkurować z naszymi uprawami. Posiadają ona liście szerokie, blaszka jest nieowłosiona, jest to dość charakterystyczny chwast, który możemy łatwo rozpoznać. Jest to gatunek jednoroczny, do wzrostu potrzebuje temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza, roślina potrafi wytworzyć 40 tysięcy nasion, zatem jest to chwast bardzo ekspansywny. Gatunek ten występuje na terenie całego kraju, spotkamy go nie tylko w burakach, ale także w ziemniakach, w kukurydzy, jak również w zbożach. Powoduje on wysokie straty plonów, dlatego w przypadku zauważenia takich roślin w naszych uprawach warto przedsięwziąć odpowiednie środki, aby wyeliminować chwast z plonów.

Innym chwastem charakterystycznym dla uprawy buraka cukrowego jest komosa biała, jest to chwast, który może osiągać wysokość nawet do 100 cm, posiada silnie rozwinięte korzenie, dlatego jest to roślina, która będzie problematyczna w naszych uprawach. W początkowej fazie rozwoju wypuszcza dwa liście o kształcie trójkątnym lub też eliptycznym. Jeżeli zauważymy ją w naszych uprawach, warto jak najwcześniej wykonać odpowiedni oprysk, w tym przypadku herbicydy selektywne będą najlepszym rozwiązaniem. Komosę znajdziemy także w uprawach kukurydzy, w zbożu, roślina taka potrzebuje odpowiedniej wilgotności, aby się rozwijać, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w okresie intensywnych opadów, sprawdzać występowanie w naszych uprawach.

Więcej na temat rodzajów chwastów występujących w uprawie buraka cukrowego możemy przeczytać na stronie https://zwalczamychwasty.pl/najgrozniejsze-chwasty-w-buraku-cukrowym/. Dowiemy się, jakie środki warto wykorzystać, aby skutecznie usuwać chwasty z naszych upraw. Dowiemy się także, jakie ilości środków chwastobójczych należy użyć w stosunku do określonych rodzajów chwastów.