Dlaczego warto kupować słomki ekologiczne i wielorazowe?

Słomki z tworzyw sztucznych były ostatnio przedmiotem intensywnej publicznej kontroli, ze względu na ich postrzegane połączenie z ogromną ilością plastiku i innych odpadów, unoszące się jak ogromne plamy śmieci we wszystkich naszych głównych oceanach.

Podczas gdy słomki z tworzyw sztucznych można teoretycznie poddać recyklingowi, wiele z nich nie jest odpowiednio utylizowanych i pojawia się w naturze, gdzie mogą powodować duże szkody przez długi czas.

Papier szybko wyrósł jako materiał alternatywny, aby zaspokoić popyt na słomki jednorazowe, ale bardziej przyjazne dla środowiska. Papier ma kilka zalet w stosunku do plastiku, ponieważ jest biodegradowalny. Papierowa słomka, pozostawiona sama sobie, rozpadnie się za 6 miesięcy w słonej wodzie. Przy prawidłowym kompostowaniu słomki papierowe rozpadają się w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Słomki papierowe nie mogą być poddane recyklingowi jak papier, ponieważ podmioty zajmujące się recyklingiem papieru na ogół nie przyjmują resztek jedzenia. Ponadto pewnie optymistycznie jest sądzić, że będą kompostowane na dużą skalę. Prawdopodobnie wiele papierowych słomek trafi jednak na wysypiska śmieci. Czy ekologiczne słomki wykonane z alternatywnych materiałów są dobre?

Na pewno słomki papierowe są mniej szkodliwe dla środowiska, jeśli pozostaną w naturze, ale są trzykrotnie droższe i nie są tak naprawdę wodoodporne, a ich moczenie w wodzie powoduje łatwe rozpadanie i rozmiękanie. Słomki z tworzyw sztucznych i inne przedmioty z tworzyw sztucznych, które kończą w naturze, stają się coraz większym problemem, budząc ogromne obawy na całym świecie. Jest to główny powód szukania alternatywy dla plastikowych słomek. Dla konsumentów i firm eko słomki papierowe to zrównoważona alternatywa dla plastiku. Produkcja plastikowych słomek sama w sobie nie powoduje dużych szkód dla środowiska, a fakt, że polipropylen, z którego wykonane są słomki, w 100% nadaje się do recyklingu, sprawiłby, że byłby to produkt całkowicie przyjazny dla środowiska, gdyby nie problemy z mikroplastikami w przyrodzie. Obecnie istnieje wiele dobrych ekologicznych słomek wykonanych z innych materiałów niż plastik.