Organizacja ślubu – jak sobie z nią poradzić?

Ślub to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń naszego życia, którego organizacja wiąże się z ogromem pracy i wielotygodniowymi przygotowaniami. Dla wielu par jest to zadanie, które niezwykle ciężko jest pogodzić z codzienną pracą i innymi obowiązkami życiowymi. Na szczęście istnieją firmy takie jak Jagoda Miko Event Planner, gdzie znajdziemy fachowe doradztwo i wsparcie od pierwszego dnia przygotowań do uroczystości ślubnych. Dziś mamy przyjemność zaprosić na krótką rozmowę z właścicielką tej firmy – Jagodą Miko, która postara się rozwiać kilka wątpliwości dotyczących organizacji ślubu i korzystania z usług wedding plannerów.

W naszym kraju bardzo często słyszy się, że przygotowanie ślubu to nic skomplikowanego. Jak przekonać potencjalnych Klientów, że nie jest to takie proste zadanie i warto oddać ślub w ręce specjalistów?

Pomoc wedding plannerów w naszym kraju to dalej dosyć niedoceniana opcja. Wiele osób jest przekonanych, że poradzą sobie z organizacją ślubu i wesela samodzielnie, jednak rzeczywistość i poszczególne etapy organizacji potrafią niemiło rozczarować. “Oczywiście większość cioć i znajomych powie nam, że znalezienie odpowiedniej daty na ślub, sali weselnej, fotografa, wideo operatora czy kwiatów to nie jest skomplikowane zajęcie. Prawda jest jednak tak, że nie zawsze to, co uda nam się „ogarnąć”, będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem, a przecież ślub i wesele mają być pięknym wspomnieniem i jednym z wyjątkowych dni w naszym życiu” – mówi Jagoda Miko, Event Planner i założycielka jagodamikoevents.pl, czyli firmy, która odpowiedzialna jest za organizację uroczystości takich jak zaręczyny, wieczór panieński czy urodziny w plenerze.

Ważne, by cały proces przygotowań do ślubu również był przyjemny i nie wiązał się z ciągłym napięciem i stresem. Istotne jest również to, że budżet każdej pary nie jest z gumy, o czym musimy pamiętać, odhaczając kolejne punkty z listy. Decydując się na skorzystanie z usług wedding plannera mamy pewność, że wspiera nas osoba wyspecjalizowana w organizacji tego typu imprez. Jest to ktoś, kto będzie czuwał nad każdym aspektem naszego ślubu i wesela dopinając każdą z umów i egzekwując wywiązywanie się z nich przez podwykonawców zatrudnionych do organizacji wesela. Nie zapominajmy, że ślub to naprawdę duże przedsięwzięcie, które powinno być dopięte na ostatni guzik. Skorzystanie z usług wedding plannera to gwarancja, że uroczystość uda się nam i będzie wyglądać tak, jak to zaplanowaliśmy, a każde nagranie i fotografia ślubna będzie przywoływać jedyne pozytywne emocje i wspomnienia.

Czy stwierdzenie, że usługi wedding plannera są tylko dla bogatych, jest prawdą?

Uważam, że usługa wedding plannera jest skierowana dla osób bogatych, ale w świadomość. Przeliczając wynagrodzenie, jakie należy zapłacić agencji na nakład pracy własnej, nasz czas, nietrafione wydatki oraz ryzyko błędnych wyborów na pewno każdy z nas zauważy, że warto jest skorzystać z takiej opcji. Szarpanie się z projektem ślubnym samodzielnie to często jedynie tona stresu i ciągłe zmiany koncepcji. Wsparcie i pomoc wedding plannera może stać się nieocenione, a w niektórych przypadkach po prostu uratuje cała uroczystość. Zatem, czy warto zapłacić agencji za wiedzę, doświadczenie i fachowość? Myślę, że tak.

Czy każde wesele musi być drogie?

Oczywiście, że nie, chociaż jak w każdej branży, za jakość i doświadczenie trzeba zapłacić. Nie oznacza to, że ślub i wesele powinno kosztować nas setki złotych. Warto postawić na pomysł i kreatywność oraz odpowiednio dobranych ludzi, którzy pomogą nam stworzyć wyjątkową oprawę tego dnia. Należy przy tym pamiętać, że każda z usług to czyjeś poświęcenie i czas, a to nie jest darmowe. Widełki cenowe są przy tym różne. Fotograf to koszt od 2000 zł do nawet 9000 zł, za usługi zespołu muzycznego trzeba zapłacić w granicach 5000 zł do nawet 25000 zł. Nie jest to jednak tak, że muzycy za 25000 zł zorganizują lepszą zabawę niż ten za 5000 zł. Tu trzeba po prostu znać się na rynku i dokonać odpowiedniego researchu, który zajmuje trochę czasu. W końcu organizacja przyjęcia to pasmo ciągłego podejmowania wyborów i dopasowywanie usług do dysponowanego budżetu. Warto też pamiętać, że w przypadku dekoracji nie płacimy za zużyty materiał, a za wykonaną usługę, czyli czas, wiedzę, umiejętności i wiele innych.

A co z parami, które zdecydowały się samodzielnie zorganizować ślub i wesele? Czy ma Pani dla nich jakąś złotą radę?

Myślę, że zadanie to będzie łatwiejsze, jeśli zaczną traktować je jak projekt z liderem, planem działań, timingiem i budżetem. Organizacja ślubu i wesela to duże przedsięwzięcie, które powinno być stale monitorowane, najlepiej przy pomocy listy i Excela. Przed rozpoczęciem przygotowań należy również ustalić dokładnie wszelkie szczegóły, takie jak liczba gości, miejsce ślubu, kto finansuje dany aspekt uroczystości itp. Wszystko to usprawni działania i pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych i niechcianych sytuacji i problemów. Dobrze jest również przygotować się na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych przeciwności losu oraz posiadać pewien zapas w budżecie. Na koniec należy kilkakrotnie przeczytać każdą z zawieranych umów jeszcze przed jej podpisaniem i sprawdzić, co wchodzi w zakres danego pakietu czy oferty. Często, bowiem nieco droższa opcja nie zmieni znacząco wydatków, a może okazać się dużo ciekawsza i bogata w szereg dodatkowych atrakcji, które mogą być fantastycznym wspomnieniem. Z kolei na pozór tanie usługi mogą zawierać w umowie szereg dopisków drobnym drukiem, które przy rozliczeniu mogą niemiło zaskoczyć nowożeńców.

Na koniec pragnę dodać, że jest to tylko Wasza uroczystość, dlatego zorganizujcie ją tak, jak to sobie wymarzyliście. Nie róbcie niczego na siłę, nie słuchajcie „dobrych rad”. Niech każdy z wyborów będzie dyktowany Waszym rozumem i sercem, a nie poradami innych.

Czy istnieje coś takiego, jak trendy ślubne i kto je tworzy?

Trendy ślubne to rozległy temat. W Internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji, zarówno z obszaru mody ślubnej, architektury, dekoracji czy kulinariów. Przykładem może być fotobudka, która jeszcze kilka lat była innowacją, a teraz spotykana jest niemal na każdym weselu. Podobnie jest z dużym, podświetlanym napisem LOVE lub MIŁOŚĆ, które na stałe wpisały się w kanon dekoracji weselnych. Dużą inspiracją dla Panien Młodych są również wesela gwiazd i innych osób publicznych.

Jagoda Miko z Jagoda Miko Event Planner to specjalista z ogromnym doświadczeniem i bogatym portfolio. Organizacją różnego rodzaju imprez, w tym wesele i ślub w plenerze, zajmuje się już od kilku lat, stale powiększając grono swoich bardzo zadowolonych klientów. Pełna determinacji i pasji sprawi, że każde marzenie stanie się jawą, a uroczystość zaślubin będzie najpiękniejszym dniem w życiu przyszłej Pary Młodej.