Dlaczego należy dbać o stan techniczny pojazdu?

Każdy właściciel pojazdu powinien dbać o jego odpowiedni stan techniczny, dlatego prowadzone są okresowe badanie techniczne.

W przypadku jeżeli posiadamy nowy samochód wówczas pierwszy przegląd wykonywany jest po trzech latach, następnie kolejna kolejne badanie wykonywane jest po dwóch latach, następnie samochód jest sprawdzany co rok. Oczywiście wynika to z faktu iż pojazdach złożone są z wielu podzespołów które mogą się zużywać, warto zwrócić uwagę iż w silniku znajduje się olej, dodatkowo układ hamulcowy wykorzystuje płyn. Dlatego też należy zadbać o to aby wszystkie płyny były na bieżąco uzupełniane.

Dlaczego należy dbać o stan techniczny pojazdu?

Co badane jest podczas kontroli technicznej pojazdu?

W przypadku układu hamulcowego należy sprawdzić tarcze, wykonywany jest pomiar siły hamowania na specjalnym stanowisku, ważne jest także aby rozkład siły był równomierny dla każdej osi. Dzięki temu auto nie będzie zbaczało z drogi podczas hamowania. Dodatkowo oczywiście badane jest także wyposażenie elektryczne pojazdu, światła, sprawdzane są wszystkie żarówki. Kolejnym elementem będzie układ kierowniczy i zawieszenie, w tym przypadku należy sprawdzić czy nie występują ewentualne luzy, czy ustawienie kół jest prawidłowe.

Naturalnie sprawdzany jest także stan amortyzatorów oraz sprężyn, dodatkowo należy sprawdzić ogumienie, warto pamiętać iż podczas użytkowania opony się zużywają, w pewnym momencie należy wymienić. Samochody badane są także pod kątem emisji spalin, CO2, dodatkowo badana jest także głośność układów wydechowego. Mechanik oglądając silnik może dojść do wniosku iż mogą występować wycieki płynów, w tym przypadku należy wymienić uszczelkę, sprawdzić stan naszego pojazdu bardziej wnikliwie. Sprawdzany jest tak że zbiornik paliwa, w tym przypadku nie możemy dopuścić do nieszczelności.

Wszystkie te działania mają za zadanie wyeliminować nieprawidłowości, wymienić zużyte elementy eksploatacyjne, dzięki temu pojazd będzie bezpieczny, będzie prawidłowo poruszał się po drodze. Oczywiście w przypadku serwisowania warto korzystać z części oryginalnych lub też najwyższej jakości zamienników. Dobrym pomysłem będzie serwisowanie u autoryzowanego przedstawiciela takiego jak serwis forda Wrocław jest miastem gdzie możemy serwisować wszystkie samochody tego producenta.