Profesjonalna integracja systemów informatycznych

Istnieje wiele powodów, dla których firma modernizuje swoją infrastrukturę IT. Modernizacja środowiska pozwala stać się bardziej elastycznym środowiskiem.

Wiele firm czasem zauważa nowe potrzeby dotyczące oprogramowania, dlatego też szuka firm, które napiszą nowe moduły. Niekiedy też może zachodzić potrzeba dostosowania starej infrastruktury do nowych wymagań. Czasem może być to przykładowo zmiana przepisów, inne wymagania od klientów, czy też nowe obszary działania firmy. Firmy, które nadal używają przestarzałych systemów, mogą mieć problem z rozbudowaniem ich o nowe funkcjonalności. Dlatego też decydują się na zakup nowego oprogramowania, lub też znalezienie firmy, która wykona dla nich kompatybilne oprogramowanie. Integracja systemów to proces łączący różne systemy i aplikacje IT w przedsiębiorstwie, dzięki czemu działają one spójnie w skoordynowany i zunifikowany sposób. W firmie mogą występować rozproszone elementy podsystemów informacyjnych, które muszą pasować do siebie w jednej dobrze skoordynowanej, spójnej architekturze. Dobrze wykonana integracja systemów może w znacznym stopniu usprawnić pracę, procesy, zachodzące w firmie. Dzięki temu można także zaoszczędzić czas i wyeliminować pomyłki.

Czasem są dość proste usprawnienia, przykładowo mogą dotyczyć one wymiany dokumentów pomiędzy różnymi komórkami.

Wszystkie działy powinny działać w taki sposób aby nie dublować pewnych dokumentów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania wszystkie sprawy związane z dokumentacją, zamówieniami czy fakturami będą dużo sprawniejsze. Firma może lepiej śledzić procesy i działania, a dostęp do wszystkich dokumentów możemy uzyskać z wielu miejsc w czasie rzeczywistym. Z pewnością dobra integracja systemów informatycznych powinna być zakończona solidnymi testami. Należy sprawdzić czy cały system działa w taki sposób w jaki wymaga tego zleceniodawca. Można wykonać ręczne testy, które będą naśladowały codzienną pracę w firmie, warto wyłapać wszystkie nieścisłości zanim system zostanie oddany do użytku.