Jak przygotować się do wyprawy? Spływ pontonowy rzeką San

Spływ pontonowy to nie tylko dobra zabawa i możliwość zwiedzania pięknego krajobrazu, ale również dobry sposób na wypoczynek i relaks w okolicznościach dzikiej przyrody. Świeże powietrze, piękna pogoda i ciepła woda to wymarzone otoczenie do spędzania wolnego czasu podczas urlopu. do tego górski krajobraz Bieszczad, który zachwyca kolorami oraz różnorodnością fauny i flory oraz otaczającym spokojem. Wszystko to pozwala skutecznie odpocząć i naładować baterię podczas wyjazdu wakacyjnego.

Spływ pontonowy – najważniejszy jest plan wycieczki

Tym co najbardziej zachęca do odbycia wyprawy pontonem po Sanie jest dzika przyroda, która pozwala efektywnie wypocząć od codziennego zgiełku i życia w biegu. Jeżeli to nasza pierwsza w życiu wycieczkę pontonem powinniśmy zdecydować się na proste trasy, które pozwolą nam nauczyć się jak operować pontonem oraz jak dobrze utrzymać równowagę.

Warto również przedyskutować wcześniej trasę z całą grupa, z którą się wybieramy tak aby nikt nie został sam i każdy został poinformowany o orientacyjnym czasie zakończenia spływu. Jest to bardzo ważne właśnie dlatego aby żadna z osób, które dopiero pierwszy raz wybierają się na spływ pontonowy nie zostały same bez pomocy bardziej doświadczonych osób. Cała trasa oraz szybkość jej pokonania powinna być również zależna od osoby, która radzi sobie najsłabiej.

Opieka nad dziećmi oraz atrakcje

Bardzo istotnym aspektem jest kontrola i opieka nad młodzieżą, która uczestniczy w spływie pontonowym. Osoby dorosłe powinny sprawować pieczę nad najmłodszymi i opiekować się nimi. Muszą również służyć radą i pomocą w sytuacjach, w których dzieci nie znają rozwiązania lub nie wiedzą, jak zareagować. Każdy z uczestników wycieczki powinien również wiedzieć czy spływ organizowany jest na jeden dzień czy grupa powinna przygotować się na nocleg. Wówczas należy wziąć ze sobą namioty oraz ciepły śpiwór, który pozwoli na komfortowe spędzenie nocy podczas wyprawy.

Spływ pontonowy z noclegiem może zostać zwieńczony ogniskiem, które często jest zorganizowane przez pracowników ośrodków organizujących tego typu atrakcje. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowy prowiant na własną rękę, ponieważ spływ kajakowy to duży wydatek energetyczny i w trakcie wycieczki może dopaść nas głód. Specjalnie na tę okazję można zakupić dostosowany do przechowywania jedzenia szczelny słoik lub pojemnik, który zapobiegnie przedostawaniu się wody do naszego jedzenia i sprawi, że będzie świeże przez dłuższy czas.

Prowiant oraz nawodnienie to ważne elementy organizacji spływu kajakowego

Bardzo istotnym elementem takiej wyprawy, o którym często turyści zapominają jest woda mineralna, która jest niezbędna do tego, aby w dobrej kondycji zakończyć spływ pontonowy. Przy bardziej słonecznej pogodzie odwodnienie przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie i warto mieć przy sobie zapas wody po to by regularnie uzupełniać płyny. Wakacyjnym spływom często towarzyszy również słońce, które w towarzystwie wody potrafi naprawdę mocno dobrać się do naszej skóry. Aby uchronić się przed nadmiernym promieniowaniem i poparzeniami słonecznymi warto zaopatrzyć się w dobrej jakości krem z filtrem i regularnie smarować się nim podczas wycieczki.

Istotnym elementem zaopatrzenia skompletowanego na spływ kajakowy jest dobrze zaopatrzona apteczka, która powinna zawierać wodę utleniona, plastry oraz bandaże czy opatrunki. Różnego rodzaju otarcia oraz zadrapania należy natychmiast odkazić i opatrzyć, aby nie zostały zanieczyszczone.

Elektronika – jak ją chronić?

Istotne dla uczestników wycieczki pontonowej są również wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne, które mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z wodą. Można zakupić specjalnie plastikowe, wodoszczelne opakowania na elektronikę, ale sprawdzają się również foliowe torebki, które nie przepuszczają wody. Dzięki nim będziemy mogli mieć przy sobie telefony komórkowe oraz zegarki monitorujące naszą aktywność, które w ostatnim czasie są nieodłącznym elementem każdej wycieczki.

Jednym z ważniejszych aspektów jest rozplanowanie tego jak ułożyć wszystkie zabrane ze sobą przedmioty oraz jak rozmieścić załogę. Wszystko powinno być poukładane równomiernie tak, aby kajak miał z każdej strony takie samo obciążenie. Najważniejsze jednak jest to, aby każdy uczestnik spływu pontonowego wypoczął przed podróżą i porządnie się najadł, aby każdy miał wystarczająco dużo siły i energii.