W jaki sposób zabezpieczane i tworzone są nowe stropy w powstających budynkach?

Któż z nas będąc w większym mieście nie widział budowy, na której powstaje nowy blok mieszkalny czy wieżowiec komercyjny? Jednak czy każdy z nas wie w jaki sposób powstają coraz to kolejne piętra takich budowli? Duży wpływ na szybkość procesu budowy ma przede wszystkim rozwój technologii i najnowocześniejszych systemów budowlanych.

Zalicza się do tego przede wszystkim systemy szalunkowe, dzięki którym, potocznie mówiąc budowlańcy są w stanie o wiele szybciej wykonywać swoje prace budowlane, między innymi w kształtowaniu stropów. Profesjonalne systemy szalunkowe są w stanie znacznie przyśpieszyć proces budowy, dlatego też praktycznie z dnia na dzień możemy zobaczyć, jak budynki na budowach wręcz rosną.
Mówiąc w wprost szalunki stropowe to nic innego jak konstrukcje, które mają za zadanie podtrzymywać świeżo wylany strop betonowy, do momentu jego utwardzenia. W skład konstrukcji szalunku wchodzą między innymi równomiernie rozłożone podpory, potocznie nazywane również stemplami, to właśnie na nich spoczywa praktycznie cały ciężar konstrukcji szalunkowej. W jaki sposób zabezpieczane i tworzone są nowe stropy w powstających budynkach?

Stemple muszą być rozłożone równomiernie przede wszystkim po to, by rozkładać cały ciężar stropu na równo części.

Dźwigary to z kolei drewniane deski lub specjalne płyty OSB. Następnie na tak przygotowany system szalunkowy układa się niezbędne zbrojenie metalowe, które to po rozłożeniu konstrukcji szalunkowej dodatkowo będzie wzmacniało cały strop. Niezwykle ważnym jest, by pracownicy budowlani mieli doświadczenie w ustawianiu konstrukcji szalunkowej przede wszystkim ze względu na to, że strop musi mieć odpowiednia grubość, zbrojenie musi zostać perfekcyjnie ułożone, a po związaniu się betonu będzie można bezpiecznie rozłożyć konstrukcję deskowania stropowego. Obecnie każda firma budowlana posiada na swoim wyposażeniu odpowiednie szalunki stropowe, jednak jeśli chcemy wykonać niewielkie prace i potrzebne są nam deskowania stropowe to zawsze możemy je wypożyczyć z jednej z firm.