Co powinno być składnikiem zdrowej diety

Kluczem do zdrowej diety jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii, dostosowanej do tego, jak bardzo jesteś aktywny, tak aby zrównoważyć ilość zużywanej energii.

Jeśli jesz lub pijesz więcej, niż potrzebuje twoje ciało, przytyjesz, ponieważ energia, której nie używasz jest magazynowana w postaci tłuszczu. Jeśli jesz i pijesz za mało, stracisz na wadze. To dość proste zasady jednak jak prawidłowo określić zapotrzebowanie, zasadniczo należy spożywać szeroką gamę produktów spożywczych, aby upewnić się, że Twoja dieta jest zbilansowana, a organizm otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Zaleca się, aby mężczyźni spożywali około 2500 kalorii dziennie, natomiast kobiety powinny przyjmować około 2000 kalorii dziennie. Wiele oczywiście zależy od naszego trybu życia, dlatego też osoby aktywne które przykładowo uprawiają sport powinny spożywać większą ilość kalorii niż osoby na co dzień pracujące w biurze. Warto przestrzegać pewnych zasad węglowodany skrobiowe powinny stanowić nieco ponad jedną trzecią spożywanego pożywienia. Należą do nich ziemniaki, chleb, ryż, makaron i zboża. Warto wybierać odmiany o wyższej zawartości błonnika lub pełnoziarniste, takie jak pełnoziarnisty chleb makaron, brązowy ryż lub ziemniaki ze skórką.

Zawierają więcej błonnika niż białe lub rafinowane węglowodany skrobiowe i mogą pomóc dłużej czuć się sytym.

Wato spożywać co najmniej jeden produkt bogaty w skrobię do każdego głównego posiłku. Niektórzy uważają, że produkty bogate w skrobię są tuczące, ale nie powinno się ich całkowicie eliminować z naszej diety. Oczywiście trzeba zwracać uwagę na tłuszcze może być to na przykład olej na frytkach, masło czy też niektóre sosy. Trzeba oczywiście dokładnie przygotować plan odżywania, nie każdy wie jak to dokładnie zrobić, dlatego tez często sięgamy po pomoc dietetyka. Trzeba przykładowo znać tabele kaloryczności poszczególnych produktów, ale także jak właściwie je bilansować w naszej codziennej diecie. Można także zamawiać dania z dowozem wiele firm cateringowych, wiele z nich oferuje dania dietetyczne, można zamawiać także posiłki wegetariańskie. Można zamówić także dietę pudełkową którą dostarczy nam catering Białystok. To dobre wyjście jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu, dostaniemy gotowe zbilansowane i zdrowe posiłki do naszego domu.