W kantorach możemy zakupić lub sprzedać walutę obcą w zamian za inną. Wymiana ta jest niezbędna w handlu towarami ze względu na międzynarodowy charakter rynku.
Może to wymagać od handlowców zakupu towarów i instrumentów pochodnych w walucie, która nie jest ich własną walutą. W kantorach można nabyć wszystkie waluty niezbędne do skutecznego działania na rynku towarowym. Wymiana walut jest jednak również rynkiem samym w sobie, na którym spekulacyjni inwestorzy handlują różnymi walutami z zamiarem osiągnięcia zysku na wahaniach cen między nimi. Rynek walutowy, często określany jest rynkiem, na którym jedna waluta jest przedmiotem handlu za inną walutę. Wraz z postępującą globalizacją światowej gospodarki i międzynarodowym charakterem rynku towarowego oraz popularnością podróży zagranicznych, aktywność handlu walutami i wymiany walut obcych na rodzime i odwrotnie stale rośnie. Wiele kantorów ma swoje własne kursy walut, które są bardzo zbliżone do siebie. Kurs wymiany między dwiema walutami składa się z tak zwanej waluty bazowej, która jest walutą płaconą i walutą przeciwną, która jest walutą otrzymywaną w zamian.
Kurs wymiany jest podawany z dokładnością do czterech miejsc po przecinku, z wyjątkiem jena, który jest ograniczony do dwóch miejsc po przecinku i składa się z dwóch kodów walutowych, które określają zaangażowane waluty.
Wahania kursu walutowego są podawane do czwartego miejsca po przecinku kursu walutowego. Rynek walutowy jest najbardziej płynnym rynkiem na świecie. Ta wysoka płynność minimalizuje ryzyko poślizgu, które stanowi różnicę między oczekiwanymi kosztami transakcji a rzeczywistymi kosztami zapłaconymi. Więcej o korzyściach i wygodzie wymiany walut przeczytasz tutaj. Wiele osób podróżujących za granicę wymienia walutę w kantorze, aby swobodnie płacić gotówką w wielu miejscach, w których opcja płatności gotówką jest niedostępna, jak automaty z napojami, w niektórych taksówkach czy mniejszych sklepach. Można również płacić szybko gotówką za przejazdy na autostradzie.