Kiedy chcemy wybrać dobrego drona musimy określić nasze wymagania, jak przykładowo długość lotu, i czas w powietrzu.
Można oczywiście dokupić także dodatkowe baterie. Trzeba wybrać dobry sterownik, który będzie nam umożliwiał także podgląd na telefonie. Cały czas pojawiają się na rynku nowe drony i może być trudno określić, które specyfikacje zasługują na Twoją uwagę. Drony są często wykorzystywane przez kamerzystów, podobnie jak w przypadku każdego nowego sprzętu, jest wiele do rozważenia przy wyborze nowego drona do produkcji wideo. Do nagrywania video potrzebujesz bardzo stabilnego drona, zdolnego do obsługi najlepszej dostępnej kamery, ważnym czynnikiem będzie oczywiście budżet, po określeniu stylu pracy, do którego będziesz potrzebować swojego drona, możesz zacząć analizę pożądanych funkcji z kwotą jaką możemy przeznaczyć na drona. Wiele dronów oferuje teraz wbudowane kamery zaprojektowane specjalnie do współpracy z ich konkretnym dronem. Tak więc, ze względu na ograniczenia wagi i wyważenia, jest to zazwyczaj najłatwiejsza i najbardziej ekonomiczna opcja. Nowe konstrukcje kamer oznaczają, że wbudowane kamery często dają znacznie lepszy obraz niż ten, który można uzyskać podłączając własny aparat. Podobnie jak inne rodzaje kamer, większość dzisiejszych kamer do dronów oferuje nagrywanie wideo w standardzie 4K oraz robienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Z pewnością dron 4k, jest obecnie najbardziej pożądany ze względu na duże spopularyzowanie tego formatu. Bardziej zaawansowane kamery oferują standardy DCI 4K, RAW, ponadto wiele z nich obejmuje wyższe szybkości transmisji, głębię bitową i liczbę klatek na sekundę. Chociaż dzisiejsze kamery są znacznie bardziej zaawansowane niż były nawet kilka lat temu, nadal możesz potrzebować określonych funkcji w konkretnym aparacie, aby uzyskać pożądane ujęcie.
W takich przypadkach można znaleźć drony zbudowane specjalnie do obsługi kamer sportowych, aparatów bezlusterkowych, lustrzanek cyfrowych, a nawet profesjonalnych kamer filmowych.
Większość z dronów na poziomie profesjonalnym będzie siłą rzeczy większa i droższa. Ponadto często istnieją ścisłe ograniczenia dotyczące tego, które kamery i obiektywy faktycznie obsługuje dron. Rozważając drona bez wbudowanej kamery, zwróć uwagę na obsługiwane modele kamer i oczywiście ograniczenia wagowe. Trzeba zatem przemyśleć jakiego rodzaju dron jest nam potrzebny z wbudowaną kamera czy też z miejscem na mocowanie. Zatem in więcej potrzebujesz opcji w zakresie rozdzielczości, liczby klatek na sekundę i kontroli ekspozycji, tym więcej prawdopodobnie zapłacisz. Warto pamiętać że kamery dostępne obecnie w dronach są więcej niż wystarczające w większości sytuacji amatorskiego fotografowania. Na rynku znajdziemy kamery o stałej pozycji wbudowane w korpus samego drona. Z pewnością 3 osiowe gimbale zapewniają najlepszą wydajność w zakresie redukcji drgań i wibracji, dlatego zalecamy trzymanie się tej opcji, aby uzyskać najbardziej płynne, najbardziej kinowe wyniki. Kamery umocowane na stałe nadal działają, ale niezaprzeczalnie zapewniają znacznie mniejszą swobodę ruchów kamery, ponieważ perspektywa kamery będzie powiązana z trajektorią drona. 2-osiowe gimbale znajdują się pośrodku między tymi dwoma opcjami i są realnym kompromisem w większości sytuacji. W związku z tym, aby uzyskać największą elastyczność ruchów i kompozycji aparatu, szukaj drona z 3-osiowym gimbalem, który umożliwia swobodne obracanie w zakresie 360 stopni. Zapewni to oddzielną kontrolę nad kierunkiem lotu drona i perspektywą kamery, umożliwiając wykonywanie bardziej złożonych ruchów kamery. Oczywiście drony dla początkujących mogą posiadać mocowanie dla standardowych kamer sportowych, dzięki czemu będziemy mogli pod nie podczepić popularne modele kamer. Ze względu na niskie ceny może być to bardzo dobry pomysł na naukę latania dronem. Można przetestować jakość video, i nabrać wprawy, kiedy planujemy zakup profesjonalnego sprzętu. Często są to drony o lekkiej konstrukcji, dlatego też sterowanie może sprawiać na początku problem przy wietrze.