W przypadku zboża stosuje się często regulatory wzrostu, które przyspieszają procesy rozwoju u roślin.
Wykorzystuje się je dość powszechnie w przypadku zboża ozimego, zapobiega to przewracaniu się roślin, łamaniu źdźbła, dzięki temu możemy zatem zwiększać plony, dodatkowo zwiększamy także jakość zboża. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku zbóż zagrożeniem może być intensywny wiatr, gradobicia, kiedy możemy zauważyć kładzenie się dużych połaci upraw, co jest zjawiskiem wysoce niepożądanym.
Regulatory wzrostu dla zbóż ozimych
Jeżeli chcemy uzyskać wysokie plony, warto zwrócić także uwagę na gęstość zasadzenia, należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy roślinami, jak również kontrolować wzrost. Dzięki temu będziemy mogli spodziewać się wysokich plonów, które nie zostaną uszkodzone przez silny wiatr. Mniejsza wysokość rośliny to także większa odporność na łamliwość, zboża mogą być atakowane przez różnego rodzaju grzyby, które osłabiają strukturę, wówczas może dochodzić do dużych straty sięgających nawet kilkudziesięciu procent. Grzyby powodują powodują duże straty przykładowo w jęczmieniu, pszenżycie ozimym. Regulatory wzrostu mają za zadanie wzmocnienie podstawy, jak również systemu korzeniowego.
Lepiej rozgałęziony system korzeni to także lepsze nawodnienie, można, dzięki temu dostarczyć więcej składników odżywczych z gleby. Dlatego stosowanie regulatorów wzrostu jest obecnie bardzo pożądane, regulatory posiadają różnego rodzaju substancje czynne, które wpływają na wysokość rośliny. Regulacja wysokości do zmniejszenie strat, dodatkową zaletą jest uzyskanie lepszej jakości kłosów.
Bardzo skuteczne regulatory wzrostu takie jak Kobra 510 SL, Regullo 500 EC, Korek 510 SL czy Mepik 300 SL znajdziemy na stronie https://innvigo.com/regulacja-pokroju-zboza-ozime/. Są to środki w postaci koncentratu rozpuszczalnego w wodzie, który mieszamy z wodą, a następnie stosujemy w formie oprysku. Opryski będziemy stosowali w okresie jesiennym oraz wiosennym, sprawdzą się one nie tylko w zbożach, ale także rzepaku.