Wiele osób uważa, że za pomocą technologii druku 3D można stworzyć praktycznie każdy kształt, jaki możemy sobie wyobrazić.
Jednak najtrudniejsze jest wymyślenie estetycznie spójnych projektów, które są również funkcjonalne dla konkretnej aplikacji, strukturalnie solidne, aby osiągnąć długowieczność i są modelowane tak, aby sprostać ograniczeniom medium. Z drukowaniem 3D można wiele zrobić, ale jeśli weźmiesz pod uwagę różne czynniki, jesteś na dobrej drodze do tworzenia projektów i prototypów, które sprawdzą się i spełnią twoje oczekiwania.
Szybkie i powtarzalne wydruki 3D
Jedną z najlepszych rzeczy związanych z drukowaniem 3D jest to, że ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia i wiedza, materiał i proces, który wybierzesz do produkcji swoich części. Jeśli masz dość używania sprzętu i innych technik do łączenia małych części w duże komponenty, przemyśl swój projekt jako pojedynczą, dużą część. Trzeba ponownie przemyśleć, które funkcje są cenne, a które nie. Wybór materiałów często ogranicza się do jednego lub dwóch, kolory mogą być surowe, a faktura może nie odzwierciedlać zamierzonego wykończenia produktu. Ogólnie rzecz biorąc, modele drukowane w 3D mogą być lepsze w przypadku wstępnych wizualizacji nowych produktów.
Niekoniecznie musisz drukować w 3D z tworzywa sztucznego, teoretycznie możesz drukować obiekty przy użyciu dowolnego stopionego materiału, który dość szybko twardnieje. Drukarki 3D są znacznie szybsze niż inne metody i o wiele tańsze, co daje duże korzyści osobom, które potrzebują szybkich prototypów w ciągu kilku godzin, a nie dni. Są również dość małe, bezpieczne, łatwe w użyciu i niezawodne, dlatego zarówno przemysł, firmy, jak i osoby prywatne coraz częściej decydują się na drukowanie 3D.
Drukarka 3D jest podobna do drukarki atramentowej obsługiwanej z komputera. Tworzy model 3D po jednej warstwie na raz, od dołu do góry, poprzez wielokrotne drukowanie na tym samym obszarze w metodzie znanej jako modelowanie topionego osadzania (FDM). Działając całkowicie automatycznie, drukarka tworzy wydruki 3d w ciągu kilku godzin, zamieniając rysunek 3D CAD w wiele dwuwymiarowych warstw przekrojowych, które znajdują się jeden na drugim. Drukarka osadza warstwy stopionego plastiku lub proszku i łączy je ze sobą za pomocą kleju lub światła ultrafioletowego.